Bilderboken Det röda trädet av Shuan Tan är en fin historia om att livet kan vara lite jobbigt ibland, och att man inte känner sig hemma någonstans men också om att livet är rätt bra.
Som vanligt tycker jag att hans berättelser, som fastän de är i bilderboksformatet och får en att tänka barnbok, passar vuxna väldigt bra, eller kanske till och med bättre (?!).
Bilderna fascinerar mig och jag gillar hur Shaun Tan lyckas fånga känslor så fint genom sina motiv, färger och texter. Bilderboksformatet gör dem snabblästa, men inte mindre tänkvärda för det. Eller vad säger ni om den här bilden:

När jag såg den tyckte jag den var lite mardrömslik, och det kan bilderna vara i hur de fångar det surrealistiska i livet. Men nog är den talande, för kan man känna sig mer ensam, isolerad eller missförstådd än så här?
Eller hur man nu vill tolka bilden 🙂
Fin bild, oavsett tolkning 😉
Jag ser fram emot hans Ankomsten som jag ska läsa på jordenruntresan. Beställde den härom kvällen så den lär dimpa ner här hemma kommande vecka hoppas jag.
Jag blev än mer positivt överraskad av den än jag trott, så hoppas att den faller dig i smaken 🙂