På fredagar skriver Johan Ehn på Debutantbloggen om att ge ut sin första bok Down Under, som har en självbiografisk grund. Det var där jag först läste om den och genast blev jag intresserad. Med tid för läsning nu efter att själv skickat manus till förlag blev Down Under slukad under att par dagar. Den var väl värd sin väntan.
Jimmy, 19 år, drar från Sverige till släkten down under, dvs Nya Zeeland. Att han lämnat en relation bakom sig som slutade i ett svek från hans sida låter Johan Ehn läsaren få veta direkt. Sedan nystas den historien snyggt upp, parallellt med det som sker på andra sidan jordklotet. Händelserna tar vid under slutet av 1980-talet och Jimmy bär på sin hemlighet att han är homosexuell med stor ångest. Runt honom finns oförståelse och rädsla för vad det icke-heteroella innebär och släkten inser att han inte är den de trodde. Han blir utslängd.
Ingen lätt situation för Jimmy. Vilsen, ratad och ensam försöker han reda upp situationen, hamnar i sällskap med personer som inte är bra för honom, men som också räddar hans liv.
Det är en berättelse om att finna sig själv och försöka acceptera den man är och vad man gjort. Inga lätta saker som Johan Ehn skriver om, men läsningen är lätt. Språket är enkelt att ta till sig och texten löper så fint över sidorna att jag inte kan lägga ifrån mig Down Under. Bara ett kapitel till, tänker jag i ren bladvändaranda. Jag vill ju så gärna veta hur det ska gå för Jimmy.
Down Under, rekommenderas!
En bok att köpa? Down Under hittar du bl.a. här och här.
Jag är också nyfiken på den boken. Johans ”spellista” på debutantbloggen har också inspirerat. Kunde varit min!
Johans spellista har hög igenkänningsfaktor hos mig med – trots att jag och MTV och Trax-listan blev bästisar aningens senare. 😊
Spännande, nu är jag ännu mer sugen på att läsa hans bok! Får prioritera upp den på min läslista ☺️
Ja, gör det! 😊
Jag slukade den i en sittning, medan min make fick roa treåringen. ”Mamma har inte tid just nu, mamma läser.”
Haha! Härligt när det blir så 🙂
Verkar vara en riktigt tänkvärd och viktig bok! 🙂
Det är den. Och lätt att ta till sig, utan att den förlorar i allvar.